در برنامه گفتگوی علمی رادیو گفتگو: نقشه جامع علمی کشور در ایفای نقش محوری خود ناموفق است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، دکتر محمد ذاکری مسئول مرکز نوآوری سازمان اداری و استخدامی کشور با برنامه «گفتگوی علمی» در مورد جایگاه نقشه علمی کشور و دیگر اسناد راهبردی در هدایت پژوهش و فناوری در بخش دولتی مصاحبه کرد.

مسئول مرکز نوآوری سازمان اداری و استخدامی کشور کارکرد اصلی نقشه جامع علمی کشور را ایجاد وحدت و همگرایی گفتمانی دانست و گفت: این نقشه باید بتواند جامعه را هم جهت و همگرا نماید؛ برای این همگرایی ۱۳ راهبرد در نقشه پیش بینی شده اما سوال اینجاست که آیا نقشه توانسته وحدت گفتمانی را ایجاد کند یا خیر؟

ذاکری افزود: یکی از علل نبود وحدت گفتمانی، نداشتن اسناد مکمل است تا مسیر جهت گیری حرکت را مشخص نماید و لذا سند عملا نتوانسته نقش محوری خود را ایفا و جامعه را به هم نزدیک کند هر چند که برخی نهادها به صورت جزیره‌ای فعالیت می‌کنند و موفقند.

وی همچنین با بیان اینکه بخش عمده‌ای از بودجه کشور صرف بودجه جاری کشور می‌شود خاطرنشان کرد: مردم به عنوان ذینفعان کشور انتظار دارند پولی که از مالیات آنها گرفته می‌شود و صرف هر اقدامی از جمله پژوهش می‌شود اثر مشخصی در زندگی آنها داشته باشد و در بخش دولتی نیز این تصور هست که پژوهش‌ها کمکی نمی‌کند.

مسئول مرکز نوآوری سازمان اداری و استخدامی کشور در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: باید روی ترویج سند جامع علمی کشور به طور جدی تری کار شود و اولویت‌های آن روشن تر شود؛ همچنین ماموریت‌های بازیگران عرصه علم و فناوری در صورت نیاز بازنگری و اصلاح گردد و شبکه سازی درستی صورت گیرد در این شرایط می‌توان امیدوار بود که پژوهش و فناوری در کشور در مسیر درست خود حرکت نماید.

لینک خبر:http://seda.ir/sh/?3323231

دریافت فایل صوتی برنامه:

بخش اول: https://drive.google.com/file/d/177I7gMOjn6yQBsKo-mgvfBOxAL7hTSsf/view?usp=sharing

بخش دوم: https://drive.google.com/file/d/17TM_dtx-AUekaRlVK-kcv6jAZskDtbfy/view?usp=sharing

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا