صاحبان ایران

اولین بار که شعار «ایران برای همه ایرانیان» در سال های آغازین دولت اصلاحات به چشم و گوشم خورد، نوجوانی دبیرستانی بودم. البته در آن سن و سال این شعار و این عبارت برایم کمی عجیب می نمود و با خود فکر می کردم مگر ایران قرار است برای چه کسی باشد جز ایرانیان؟ البته این تعجب و دیرفهمی برای آن سال ها چندان غیرقابل پذیرش هم نبود. چه اینکه هم من به واسطه کم سن و سالی و عدم ورود جدی به ساحت زندگی اجتماعی با بسیاری از واقعیت های تبعیض آمیز جامعه مواجه نشده بودم (اگرچه تبعیض در زندگی ما ایرانیان همواره آنقدر مشهود بوده که نیاز به تجربه و کندوکاو زیادی ندارد) و هم اینکه دیوارکشی بین اقشار مختلف جامعه و خودی-غیرخودی و خالص سازی و عناوینی از این دست در آن دوران هنوز بسط چندانی نیافته بود. اگرچه دوم خرداد و تحولات پس از آن برخی ترک ها را بر چینی جامعه ایرانی پررنگ تر و عمیق تر نمایان می کرد. طی این ربع قرن، اما معنای شیرین آن شعار به تلخ ترین وجه بر من و بسیاری از مردم این دیار آشکار شده است. طی این سال ها گروهی از مردم این کشور به اشکال مختلف و با نزدیکی به محافل قدرت و کانون های ایدئولوژی، تلاش کرده اند نظام طبقاتی نوینی در ایران بنیان نهند. چیزی شبیه آنچه در تاریخ ایران باستان در احوال سال های پایانی و انحطاط ساسانیان خوانده بودیم. دسترسی ویژه به منابع اقتصادی، رانت های اطلاعاتی، منابع زیرزمینی و معدنی، فرصت های خاص دلالی به نام دور زدن تحریم، منابع ارزان قیمت بانکی و… از جمله فرصت هایی است که این گروه ویژه با بهره مندی از آنها تبدیل به قدرت های اقتصادی شده اند. تصدی برخی نهادهای اقتصادی عمومی غیردولتی نیز در این سال ها (فارغ از اینکه دولت و مجلس در اختیار چه کسانی باشد) همواره ملک طلق این گروه بوده است. در حوزه سیاسی ابزار نظارت استصوابی شورای نگهبان بیشترین بهره را به این گروه رسانده و نظام دموکراسی نمایندگی را به یک شبه دموکراسی ویژه سالار سوق داده است. اکنون حکومت حتی برای تزیین نیز نیاز چندانی به مشارکت مردم حس نمی کند و حضور تضمینی خودی ها را در مجلس و دولت به هر قیمتی ترجیح می دهد.

بسیاری از افراد بدون برخورداری از شایستگی های حداقلی و طی مراتب حرفه ای به واسطه عضویت در محافل و حلقه های خاص یا تحصیل در دانشگاه های خاص یک شبه ره صدساله می پیمایند و به مکتب نرفته و خط ننوشته بر صدر سازمان ها و دستگاه ها می نشینند. این روند منحصر به سطوح مدیریتی نیست و در سطوح پایینی و پایه نیز خودی ها بدون آزمون و رقابت و با بهره گیری از فرصت های نابرابر وارد خدمت دولت و سازمان های عمومی و حاکمیتی می شوند. در عرصه رسانه خصوصا رادیو و تلویزیون نیز این روند در سال های اخیر شدت یافته و در دوران ریاست دو مدیر اخیر صداوسیما، این رسانه عملا از یک رسانه ملی به یک رسانه میلی و مبلغ اندیشه های خاص تبدیل شده است. اندیشه ای که در حوزه فرهنگی و اجتماعی نیز خالص سازی را به شدت دنبال کرده و تلاش می کند با کنار زدن بسیاری از هنرمندان و اهالی فرهنگ با برچسب های مختلف، سبک زندگی و الگوی فکری مورد نظر خود را به هرشکل ممکن و با هر ضرب و زور به سایر آحاد جامعه نیز حقنه کند. بسیاری از تنش های روزمره اجتماعی و حوادث تلخ سال گذشته حاصل همین فشار و زورگویی است.

جالب تر از همه شدت تمامیت خواهی و انحصارطلبی نورسیدگان این گروه است که اکنون به اوج رسیده و دیگر تاب مستوری ندارد. در گذشته، خودی های نسل های اول پذیرفته بودند که در ازای برخورداری از مثلا ۸۰درصد مواهب و امکانات و ثروت کشور، سهمی بیست درصدی را نیز به اکثریت غیرخودی و غیربرخوردار وانهند. اما نورسیدگان امروز آش را با جایش می خواهند و نه تنها سهمی برای صاحبان دیگر افکار و اقشار جامعه قائل نیستند، بلکه واگذاری هیچ فرصتی به اینان را برنمی تابند و اعتراض خود را به تندترین شکل بیان می کنند. از آن دخترخانمی که روی آنتن زنده گفت هرکس نمی خواهد جمع کند و برود تا آن مجری برنامه دو درصدی که از بیم حضور یکی از مجریان باسابقه و موفق تلویزیون در برنامه و شبکه ای دیگر برآشفت و تهدید به قهر کرد و البته نازش را کشیدند و برگشت تا خانمی که اخیرا با بیان برخی سخنان شاذ و عجیب در فضای مجازی مطرح شد و وقتی به آنتن زنده راه یافت از حضور مدیران ارشد سال های پیش کشور در تلویزیون با ذکر نام انتقاد کرد و گفت کشور مال ما حزب اللهی هاست.

اینکه این قبیل افراد از چه وزنی در جامعه یا حتی بین همفکران شان برخوردارند چندان مهم نیست. مهم تفکر بسته، انحصارطلب و خطرناکی است که همه چیز حتی کل ایران را برای خود می خواهد و برای دیگران هیچ حقی قائل نیست و این گونه افراد معلوم الحال را برای ترویج منویات خود به میانه میدان می فرستد. حلقه خودی بودن و خالص سازی روز به روز تنگ تر می شود و بسیاری حتی اگر بخواهند هم به درون آن راه نمی یابند یا از آن بیرون می افتند و آنان که درون حلقه اند هیچ حقی حتی حق زندگی در سرزمین آبا و اجدادی و خاک مادری برای بیرونی ها قائل نیستند. مع الاسف به نظر می رسد بخش اصلی قوه عاقله درون نظام نیز از این حلقه بیرون افتاده و راهی در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها برای توقف این روند خطرناک ندارد و مانند اکثریت جامعه تنها مشاهده گر این سیر قهقرایی است. آشکار است که این ره به ترکستان می رود و تداوم آن چنان آسیبی به ایران می زند که نه از خودی چیزی می ماند نه از غیرخودی. فاعتبروا یا اولی الابصار.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا