از طلا بودن پشیمان گشته ایم

در دوران نوجوانی همیشه آرزو داشتیم که بازیکنان ملی پوش فوتبال ما در باشگاه های خارجی خصوصا اروپایی توپ بزنند و تیم ملی ما از بازیکنانی تشکیل شود که در لیگ ها و باشگاه های معتبر اروپایی بازی می کنند. البته در سال های قبل از آن هم برخی بازیکنان مطرح ایرانی برای دریافت دستمزد بیشتر به باشگاه های حاشیه خلیج فارس رفته و برگشته بودند. این موج با انتقال برخی بازیکنان برجسته نسل ۹۶-۹۸ تیم ملی به بوندس لیگای آلمان آغاز شد و به تدریج بسیاری از بازیکنان ملی پوش ما به اصطلاح لژیونر شدند. رفت و آمد بازیکنان ایرانی به اروپا و کشورهای حاشیه خلیج فارس با فراز و فرود ادامه داشت تا کی روش برای مدت هشت سال سرمربی تیم ملی شد و آشکارا اولویت را به بازیکنان شاغل در لیگ های خارجی داد. این باعث شد بسیاری از بازیکنان سطح اول و حتی دوم فوتبال ایران نیز لیگ برتر را به سودای حضور در تیم ملی کی روش رها کنند و به لیگ های درجه دو و سه اروپایی بپیوندند. گذشته از آنکه بسیاری از آنها نه رنگ تیم ملی را دیدند نه در فوتبال شان پیشرفتی کردند و نهایتا دست از پا درازتر برگشتند و گاه همان موقعیت و کیفیت سابق را نیز به دست نیاوردند.

اگر روزگاری افتخار مردم و فوتبال دوستان ما حضور علی دایی و علی کریمی و وحید هاشمیان در بایرن مونیخ و گاه بازی در جام قهرمانان اروپا بود، حالا امروز برخی بازیکنان ما در تیم های مطرح فوتبال ایتالیا، پرتغال، هلند، انگلیس، اسپانیا و لیگ های سطح پایین تری مثل یونان، قبرس، مجارستان و… بازی می کنند. حالا نسلی که خود را نسل طلایی و فوق ستاره و… می خواند و معتقد بود که بهترین و تنها فرصت برای قهرمانی در آسیا و پیش از آن برای موفقیت در جام جهانی را در اختیار دارد عملا در هیچ کدام توفیقی فراتر از نسل های غیرطلایی و غیرستاره قبلی به دست نیاورد و این نشان از این واقعیت دارد که پیشرفت های فردی برخی بازیکنان ایرانی در سطح باشگاهی تنها جنبه توسعه فردی داشته و عملا نتوانسته تاثیری بر ارتقای نتایج و دستاوردهای فوتبال ملی ما بگذارد. نام و حواشی برخی از این بازیکنان همواره از عملکرد و خروجی شان در زمین برای فوتبال ایران سنگین تر بوده و عمدتا نه تنها نتوانسته اند در بزنگاه ها و موقعیت های حساس ورق را به نفع ایران برگردانند، بلکه بیش از بازیکنان جوان و کم سابقه تر درگیر حواشی و مسائل پیرامونی شده و تمرکز خود را در زمین مسابقه از دست داده اند. عملکرد و رفتارهای مهدی طارمی از پیش از جام جهانی تاکنون بهترین شاهد بر این مدعاست.

در شرایط کنونی به نظر می رسد برخی بازیکنان تیم ملی به دلیل افزایش سن دوره بازی ملی شان به سرآمده و باید جای خود را به بازیکنان جوان تر بدهند. برخی دیگر نیز ادامه موفقیت های فوتبالی را در سطح باشگاهی در اروپا دنبال می کنند و به نظر می رسد از ظرفیت و انگیزه لازم برای کمک به تیم ملی برخوردار نیستند.

برخی دیگر نیز بر اساس اصل شایسته سالاری قابل جایگزینی با بازیکنان دیگر هستند.به نظر می رسد اکنون که به قلعه نویی اعتماد شده که تا پایان جام جهانی سرمربی تیم ملی باشد و با توجه به افزایش تعداد تیم ها در جام جهانی صعود به آن نیز چندان دشوار نمی نماید و از سوی دیگر افکار عمومی جامعه فوتبالی نیز سرخورده از ناکامی های مکرر و نمایش های پرنوسان این نسل پرادعا و پرحاشیه، جوان گرایی و تغییر نسل در تیم ملی را مطالبه می کند باید با نگاهی استراتژیک، شجاعانه به این سمت حرکت کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا